З 11 грудня 2021 року по 30 січня 2022 року платформа культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво презентує в Одеському національному художньому музеї виставку Андрія Достлєва та Лії Достлєвої «Мені досі соромно викидати їжу — бабуся розповідала мені про Голодомор».

«Щоразу, коли я з будь-якої причини викидаю їжу, відчуваю за це сором, — розповідають про графічний проєкт художники. — Ніяких логічних підстав у цього відчуття немає — я цілком можу собі дозволити не з'їдати те, чого не хочу їсти, і цим не можна комусь допомогти або когось врятувати.

Це просто залишки їжі на тарілці — та мені все одно соромно. Це відчуття укорінене не в логіці, а, скоріше, в моїй постпам'яті (за терміном Маріанни Гірш). Коли я був малий, бабуся розповідала мені різні історії зі свого життя, і серед іншого траплялися теж спогади про Голодомор. І цей сором за викинуту їжу походить якраз звідти, з історій про те, як моя родина пережила цей голод.

Щоб якось це проілюструвати і розібратися в цьому відчутті, протягом двох місяців ми документували сліди всієї їжі, яку викидали. Потім з цієї документації зробили колажі з фрагментами знайдених світлин, на яких присутні елементи пейзажу.

Чому пейзаж? Бо, на відміну від слідів, що їх залишив голод в нашій (як і багатьох інших українців — нащадків тих, хто пережив Голодомор) постпам'яті, слідів у фізичному просторі не залишилось — на відміну від переважної більшості інших колективних травм, які далі існують у ландшафті як місця пам'яті».
Андрій Достлєв і Лія Достлєва, з серії «Мені досі соромно викидати їжу — бабуся розповідала мені про Голодомор», 2018
чорнило та олівець на тонованому папері, фрагменти знайдених фотографій
Artist Talk
18 грудня 2021 року в рамках виставки в Одеському національному художньому музеї відбулася зустріч з художниками Андрієм Достлєвим і Лією Достлєвою. Під час події митці розповіли про представлений проєкт, а також про свою творчу практику.

Про художників
Андрій Достлєв, Лія Достлєва — митці, дослідники. Працюють з темами травми, постпам'яті, суб'єктності та репрезентації вразливих груп. Учасники виставок в Україні, Польщі, Литві, Чехії, Австрії, Італії, Іспанії, Нідерландах та інших країнах. Стипендіати програм Gaude Polonia від Міністерства культури та національної спадщини Польщі та Ukraine in European Dialogue від австрійського Institute for Human Sciences (IWM). Публікувалися у таких виданнях, як Eurozine, Baltic Worlds, Culture.pl, Korydor та інших.

Організатори виставки
  • платформа культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво
  • forumZFD (Форум громадянської служби миру) в Україні
  • Одеський національний художній музей

Фото експозиції та зустрічі з художниками Лією Достлєвою та Андрієм Достлєвим
Фотограф — Іван Страхов

Графік роботи
Відвідати виставку можна з 11 грудня 2021 року по 30 січня 2022 року.
Музей працює з 11:00 до 17:00 в будні та з 11:00 до 18:30 у суботу та неділю. Вівторок — вихідний.

Одеський національний художній музей
Одеса
Софіївська, 5а
+380 48 737 38 70


Умови відвідування

Квиток у музей — 100 грн (загальний) або 50 грн (пільговий для учнів, студентів, пенсіонерів, людей з інвалідністю).

Ми дотримуємося карантинних обмежень. Ви можете відвідати виставку, якщо маєте «жовтий» або «зелений» сертифікат про вакцинацію від COVID-19, довідку про одужання, отриману не більше, ніж за 105 днів від моменту одужання. або негативний результат тесту на коронавірус, зробленого не пізніше, ніж за 72 години до відвідування музею.

Чекаємо відвідувачів у масках!