КОНКУРС МЕМОРІАЛЬНИХ ПРОЄКТІВ
ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРІВ В УКРАЇНІ

В МІСТІ МЕЛІТОПОЛЬ
ПРО КОНКУРС
У 2021 році представники громади міста Мелітополя Запорізької області висловили намір встановити меморіал жертвам голодоморів в Україні. Для втілення задуму на професійному рівні Фонд збереження історико-культурної спадщини України ініціював закритий конкурс проєктів, який підтримала місцева влада. Партнером конкурсу стала платформа культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво.

Такі глибокі суспільні травми, як голодомори 1921–1923, 1932–1933, 1946–1947 років, потребують актуальних підходів. Сьогодні в Україні тривають пошуки мови, зокрема художньої мови, якою можна говорити про історичні трагедії. Знайти доречні рішення допомагають сучасні комеморативні практики, що активно використовують засоби мистецтва.

Для втілення проєкту в Мелітополі фонд запросив експертну раду, до якої увійшли професіонали зі сфери мистецтва, комеморації та архітектури на чолі з мистецтвознавицею Лізаветою Герман. Члени ради провели попереднє дослідження та запросили до участі п'ятьох конкурсантів, які розробляють пропозицію меморіалу з детально прописаною концепцією, візуалізацією, технічними вимогами і планом реалізації.

Восени 2021 року експертна рада обере переможця. Відкриття меморіалу заплановане на листопад 2022 року.
ЕКСПЕРТНЕ ЖУРІ
Голова експертної ради, кандидатка мистецтвознавства, кураторка, співзасновниця галереї The Naked Room та дослідницької платформи «Відкритий Архів», ініціаторка та співредакторка видання «Мистецтво українських шістдесятників». Разом із Марією Ланько реалізувала понад 30 виставкових проєктів у співпраці з такими інституціями, як «Мистецький Арсенал», Національний художній музей України, Ґете-Інститут, Британська Рада в Україні, Badischer Kunstverein (Німеччина) та іншими.
Лізавета Герман
кураторка,
співзасновниця галереї The Naked Room
Засновники архітектурного бюро «Форма». Співпрацюють з сучасними українськими художниками та дизайнерами. Автори проєкту експозицій до Фестивалю молодих художників у «Мистецькому Арсеналі» та в готелі «Харків» для Другої бієнале молодого мистецтва. Проєктували роботу Анни Звягінцевої для конкурсу на кращу ідею пам'ятного знака «справі Бейліса» в центрі Києва. На замовлення Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» провели дослідження ландшафту та історії місцевості та створили концепцію подальшого розвитку території Бабиного Яру. Автори сценографії й типології для серії вечірок «Схема», архітектури фестивалю ICKPA. Члени Музейницької ради ГО «Музей сучасного мистецтва».
засновники
архітектурного бюро «Форма»
Ірина Мірошникова
Олексій Петров
Культурна менеджерка, кураторка виставкових та освітніх проєктів, кураторка платформи культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво. Була керівницею арт-центру Я Галерея у Дніпрі (2010–2017) та міждисциплінарного фестивалю «Жовтень у Жовтні» в Житомирі (2018). У 2019 році в межах роботи з Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» займалась міжнародною виставковою діяльністю, разом з Оксаною Довгополовою розвивала експериментальний підрозділ Memory Lab. Реалізувала більше 100 виставкових та освітніх проєктів у співпраці з Ґете-Інститутом, Альянс Франсез, MitOst, Дніпропетровським художнім музеєм, Національним історичним музеєм імені Яворницького, Jewish Community Centre London, The World Heritage Visitor Centre Regensburg, галереєю The Naked Room, «Мистецьким Арсеналом» та іншими.
Катерина Семенюк
культурна менеджерка,
кураторка Минуле / Майбутнє / Мистецтво
Один із провідних українських художників-скульпторів, автор важливих скульптурних об'єктів у публічних просторах міст України. Фіналіст конкурсу МУХі (Молоді Українські Художники) в 2010 році. Переможець конкурсу на найкращий пам'ятник проєкту «Убієнним синам України» в 2002 році. Твори Назара Білика брали участь у виставках та конкурсах в Італії (бієнале SMACH 2019), Німеччині (виставка Nordart), Франції (виставка «Подвійна гра»). В 2020 році нагороджений орденом України «За заслуги» ІІІ ступеня. Учасник багатьох персональних та групових виставок.
художник-скульптор
Назар Білик
ЕТАПИ КОНКУРСУ
червень–липень 2021
Розробка механіки конкурсу, формування списку учасників

Дослідницька поїздка митців і журі в Мелітополь, вивчення історії регіону, робота з командою Мелітопольського краєзнавчого музею

Воркшоп для учасників та експертів про практики комеморації на тему голодоморів та голоду в Україні та світі від кураторки проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво Оксани Довгополової
липень–серпень 2021
Робота учасників над проєктами
вересень–жовтень 2021
Робота експертного журі над пропозиціями учасників, визначення переможця, доопрацювання фінального проєкту
листопад 2021
Презентація фінального проєкту та публічне обговорення всіх пропозицій
УЧАСНИКИ
художник, який працює з медіа живопису, скульптури, графіки, інсталяцій, фотографії, відео та лендарту
Народився 1987 року в Сумах. Навчався в Сумському фаховому коледжі мистецтв і культури імені Д. С. Бортнянського та в Харківській державній академії дизайну та мистецтв на відділенні монументального живопису. Постійний учасник і куратор міжнародного лендарт-симпозіуму «Простір прикордоння» у селі Могриця. З 2013 резидент BIRUCHIY contemporary art project. Учасник Міжнародного бієнале молодіжних проєктів NonStopMedia (2014), Фестивалю молодих українських художників (2017), численних персональних та групових виставок. В 2018 став номінантом на здобуття Премії PinchukArtCentre. Працює з медіа живопису, графіки, інсталяцій, фотографії, відео та лендарту. Живе та працює в Харкові.
Віталій Кохан
мистецький дует, який працює в різних видах візуального мистецтва як режисери, художники та оператори-постановники
Народилися в Коломиї. Обидва навчались в КНУ ім. І. К. Карпенка-Карого за спеціальністю «Театр, кіно і телебачення». Співпрацювали з голандською групою художників «Metahaven» та режисером Філіпом Сотниченком. Дует отримав Гран-прі премії МУХі (Молоді Українські Художники) 2019. Нагороджені Головною премією PinchukArtPrize 2020 за відеоінсталяцію «Пряма трансляція» та Другою спеціальною премією PinchukArtPrize 2018. Малащук та Хімей дебютували з повнометражним неігровим фільмом «Зарваниця» («New Jerusalem») у 2020 році на фестивалі Docudays UA. Фільм отримав Спеціальну відзнаку журі Kharkiv MeetDocs IFF. Спільно працюють у різних видах візуального мистецтва як режисери, художники та оператори-постановники. Працюють і проживають в Києві.

Ярема Малащук та Роман Хімей
скульптор, центральними темами творчості якого є пам'ять, переосмислення історичного минулого та інформації
Народився 1985 року в Херсоні. Закінчив Національну академію мистецтв та архітектури, факультет скульптури. З 2019 року член Спілки художників України. У 2020 році брав участь у виставках M17 SculpturePrize 2020 у Києві та «(Re)Contexts.Stories». У 2018 його роботи були частиною проєкту «Venue Atelier» в Анкарі, в 2017 — персональна виставка «Новий час» у Port creative hub, в 2014 брав участь у виставці «Теорія ймовірностей» в Інституті проблем сучасного мистецтва. Працює з медіа скульптури, фотографії та колажу. Центральними темами творчості є пам'ять, переосмислення історичного минулого та інформації. Живе і працює в Києві.
Даниїл Шуміхін
митці, дослідники, які працюють з темами травми, постпам'яті, суб'єктності та репрезентації вразливих груп
Митці, дослідники. Працюють з темами травми, постпам'яті, суб'єктності та репрезентації вразливих груп. Учасники виставок в Україні, Польщі, Литві, Чехії, Австрії, Італії, Іспанії, Нідерландах та інших країнах. Стипендіати програм Gaude Polonia від Міністерства культури та національної спадщини Польщі та Ukraine in European Dialogue від австрійського Institute for Human Sciences (IWM). Публікувалися у таких виданнях, як Eurozine, Baltic Worlds, Culture.pl, Korydor та інших.
Лія Достлєва та Андрій Достлєв
співзасновник та учасник мистецького колективу «Відкрита група», який працює з темами реального та фіктивного життя, історій, персонажів
Народився 1987 року в Ужгороді. Закінчив Ужгородський художній коледж ім. А. Ерделі та Львівську національну академію мистецтв, відділення художньої кераміки. Учасник стипендіальної програми «Gaude Polonia». В 2012 — переможець конкурсу МУХі (Молоді Українські Художники, 2 місце) та Festival IN-OUT, Гданськ (2 місце). Співзасновник галерей «Detenpyla» та «Єфремова 26». З 2012 року — співзасновник та учасник мистецького колективу «Відкрита група». Разом із колективом — переможець Премії PinchukArtCentre в 2015 році й учасник Венеційської бієнале в 2015–2017 роках, а також куратор українського павільйону на Венеційській бієнале в 2019 році. З 2020 року — куратор Львівського муніципального мистецького центру. Учасник численних виставок й перформансів в Україні та Польщі. Працює з темами реального та фіктивного життя, історій, персонажів. Живе та працює у Львові.
Павло Ковач
ПРО ОРГАНІЗАТОРА
Фонд збереження історико-культурної спадщини України — благодійна організація, яка займається розвитком і збереженням історико-культурної спадщини в місті Мелітополі та за його межами. Засновники фонду — Сергій Мінько та Володимир Шпільфогель. Влітку 2020 року за їхньої ініціативи в Мелітополі було створено сквер пам'яті жертв Голокосту в історичній частині міста та встановлено скульптуру знаного українського художника Олександра Дяченка.
ПАРТНЕР КОНКУРСУ
Минуле / Майбутнє / Мистецтво — платформа культури памʼяті, що реалізує дослідницькі та освітні проєкти, а також публічну програму для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.
МЕДІАПАРТНЕР
«Лівий берег» — незалежне суспільно-політичне інтернет-видання, засноване у 2009 році.