ДЕРЕВА ПАМ'ЯТІ:
З КОРІННЯ ДО ГІЛЛЯ
Виставка напряму Art&Science «Дерева пам'яті: з коріння до гілля» та публічна програма реалізовані в 2021 році в Польщі у партнерстві з Українським інститутом і Центром сучасного мистецтва Laznia. Проєкт присвячений пам'ятанню трагедії Бабиного Яру та спрямований на пошук актуальних практик роботи з травматичним минулим засобами мистецтва.
ДЕРЕВА ПАМ'ЯТІ: З КОРІННЯ ДО ГІЛЛЯ. ВИСТАВКА
13 СЕРПНЯ — 30 ВЕРЕСНЯ
ДЕРЕВА ПАМ'ЯТІ:
З КОРІННЯ ДО ГІЛЛЯ
ВИСТАВКА
13 СЕРПНЯ — 30 ВЕРЕСНЯ
Центр сучасного мистецтва Laznia, Гданськ, Польща

Кураторки: Оксана Довгополова, Катерина Семенюк

Художниця: Ольга Кісельова

Менеджерка проєкту: Катерина Корнисюк


Виставка відбулася в межах програми Visualise Українського інституту
Наприкінці вересня 1941 року в Бабиному Яру було розстріляно понад 33 тисячі київських євреїв. Яр став місцем багатошарової трагедії та забрав життя євреїв, ромів, військовополонених, психічно хворих і ворогів нацистського режиму. У післявоєнні роки Бабин Яр був свідком організованого державного забуття та відчайдушних зусиль зберегти пам'ять з боку тих, для кого важлива гідність загиблих.

Десятиліттями після Другої світової війни дерева мовчки піднімалися на схилах. Вкриваючи місце трагедії, вони ніби загоювали рани, які нанесли світу люди. Дерева — це метафоричні капсули пам'яті, що торкаються вчорашнього дня своїм корінням, а завтрашнього — гіллям. З коріння до гілля повідомлення з минулого спрямовуються у сьогодення. Минуле завжди поруч, воно говорить з нами мовою, яку треба розпізнати.

Люди не в змозі почути «голоси дерев», однак сучасні технології дозволяють це зробити. Художниця Ольга Кісельова разом із інженером Крістофом Петіо з Національного центру наукових досліджень Франції (CNRS) та командою Університету Сорбонна відсканували електромагнітні імпульси дерев Бабиного Яру та створили їхню графічну репрезентацію. У 4-канальній відеоінсталяції глядач побачить візуалізацію «голосів» і портрети чорного тополя та клена.
Кураторський тур виставкою «Дерева пам'яті: з коріння до гілля»
Фото експозиції та відкриття проєкту
Фотографка — Богна Коцюмбас
ПУБЛІЧНА ПРОГРАМА ДО ПРОЄКТУ
ДЕРЕВА ПАМ'ЯТІ:
З КОРІННЯ ДО ГІЛЛЯ
РОЗМОВА
26 СЕРПНЯ
ДЕРЕВА ПАМ'ЯТІ: З КОРІННЯ ДО ГІЛЛЯ. РОЗМОВА
26 СЕРПНЯ
26 СЕРПНЯ О 18:00
Онлайн-розмова на Facebook-сторінці Центру сучасного мистецтва Laznia

Учасники: Ольга Кісельова, Ришард Клющинський

Мова: англійська
Ольга Кісельова працює в галузі науки та медіамистецтва, бере участь у довготривалому проєкті EDEN, який спрямовано на пошук методів комунікації з рослинами та між рослинами. У проєкті «Дерева пам'яті: з коріння до гілля» художниця доповнила свій досвід «прослуховування» голосів дерев комеморативними сенсами: на виставці представлена візуалізація «голосів» дерев із Бабиного Яру. Під час розмови учасники обговорять можливості мистецького напряму Art&Science.

Ольга Кісельова, одна з ключових фігур міжнародного мистецького напряму Art&Science та професорка Університету Сорбонна. В 1995 році вона стала членкинею Вищого інституту візуальних мистецтв при Центрі Помпіду, де заснувала програму теоретико-мистецьких досліджень; Ришард Клющинський, дослідник медіамистецтва, куратор, професор культурології та медіадосліджень Лодзького університету, де також очолює Школу медіа та аудіовізуальної культури і кафедру електронних засобів масової інформації, професор Академії образотворчих мистецтв у Лодзі.
ДЕРЕВА ПАМ'ЯТІ: З КОРІННЯ ДО ГІЛЛЯ. ПРЕЗЕНТАЦІЯ
27 СЕРПНЯ
10 ВЕРЕСНЯ О 18:00
ДЕРЕВА ПАМ'ЯТІ:
З КОРІННЯ ДО ГІЛЛЯ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ
27 СЕРПНЯ
Онлайн-розмова на Facebook-сторінках Українського інституту та Минуле / Майбутнє / Мистецтво

Учасники: Тетяна Філевська, Оксана Довгополова, Катерина Семенюк

Модераторка: Анастасія Євсєєва

Мова: українська
Під час події учасники провели онлайн-тур експозицією, представили та обговорили концепцію виставки й особливості використання інструментів Art&Science в комеморативних проєктах. Після презентації відбулася онлайн-сесія запитань та відповідей.

Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту; Анастасія Євсєєва, керівниця напряму «Візуальне мистецтво» Українського інституту; Оксана Довгополова та Катерина Семенюк, кураторки платформи культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво.
У межах публічної програми проєкту «Дерева пам'яті: з коріння до гілля» також відбулася онлайн-дискусія на платформі фестивалю мистецтва і технологій Ars Electronica. Дивіться запис розмови за посиланням.
Заголовне фото Ольга Кісельова, Портрет Чорної тополі, кадр з відео, 2019
Державна інституція в сфері управління Міністерства закордонних справ України. Її місія — зміцнення міжнародної і внутрішньої суб'єктності України засобами культурної дипломатії. Український інститут налагоджує міжнародні культурні зв'язки між людьми та інституціями і створює можливості для взаємодії українців зі світом. Довгострокова програма Українського інституту Visualise з підтримки виставкових проєктів за кордоном надає можливості спільної розробки, дофінансування та інформаційної підтримки міжнародних виставок, що просувають мистецтво України у світі та налагоджують інституційну співпрацю.
Одна з головних культурних установ Польщі, що представляє сучасне мистецтво. Її місія — презентація новітніх художніх явищ у процесі трансформації, реагування на культурні зміни сучасного світу та водночас просвіта в цьому напрямі за допомогою нових технологій. Найбільшу увагу у своїй програмі центр приділяє поєднанню мистецтва і науки, експериментальній музиці та кіно, відеоарту, арт-заходам на стику дисциплін, художнім ініціативам, здатним змінювати урбаністичний простір. До складу центру входять дві галереї у Гданську.
Ольга Кісельова
Одна з ключових фігур міжнародного мистецького напряму Art&Science та професорка Університету Сорбонна. У 1995 році вона стала членкинею Вищого інституту візуальних мистецтв при Центрі Помпіду, де заснувала програму теоретико-мистецьких досліджень. Роботи Ольги Кісельової знаходяться у ключових світових колекціях: в Паризькому міському музеї сучасного мистецтва, Центрі Помпіду, Музеї сучасного мистецтва Kiasma в Гельсінкі, МoМА в Нью-Йорку, Музеї Гуггенгайма в Більбао тощо.
ПАРТНЕРИ