ЩО РОБИТИ З ДОМОМ ГІТЛЕРА?

В Австрії вже багато років точиться дискусія навколо будинку, де народився Адольф Гітлер. Чому його долю досі не вирішили? Розповідаємо про різні варіанти розвитку подій.

Один із найбільш дивних будинків Австрії знаходиться в містечку Браунау-на-Інні. Саме тут у 1889 році народився Адольф Гітлер. І хоча він провів у домі лише кілька місяців немовлям, чомусь саме це місце досі притягує неонацистів. Це неабияк бентежило всіх, тож у 2016 році в Австрії було прийнято закон про націоналізацію будівлі. Ідея полягала в тому, щоб виключити будь-яку можливість пропаганди ідей націонал-соціалізму на цьому місці. Але постало питання: що ж робити далі?

У різний час будинок пропонували знести, але ж він є пам’яткою архітектури 17 століття. Хотіли повернути йому житловий статус і просто здавати квартири в оренду, але ця ідея наштовхнулася на критику муніципалітету. Думали перетворити на музейний простір, але з’явилася думка, що це місце взагалі не має нагадувати про постать диктатора. А нагадувала вона про нього табличкою з ініціалами М. Б. на вході — це скорочення від імені особистого секретаря Гітлера Мартіна Бормана. Саме він у 1938 році викупив будівлю для Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини.

Це викликало багато запитань у суспільстві: чому решту нацистської символіки прибрали, а цю табличку залишили? Чому не поставили інформаційний стенд з нагадуванням про гітлерівські злочини? І взагалі, чому з будинком не можна було нічого робити вже в наш час?

Усе, чого вдалося досягти, — поставити на тротуарі камінь з колишнього концтабору Маутхаузен з написом: «За мир, свободу і демократію. Не допустимо фашизму знову. Мільйоні загиблих нагадують про це».

Але і цей камінь збираються прибрати. Влітку 2020 року влада оголосила, що будинок перетворять на поліцейський відділок — реконструйована будівля має стати «нейтральною» і не нагадувати про попередню історію. Облаштування тут поліцейського відділку буде правильним кроком, вважає міністр внутрішніх справ Австрії, адже саме поліція охороняє права та свободи громадян.

Водночас організація австрійської громадської служби за кордоном Austrian Service Abroad з 2000 року відстоює альтернативну концепцію — Дім відповідальності (Idea for a House of Responsibility in Braunau am Inn). Якщо в цьому місці не було скоєно злочинів і ніхто не постраждав, як, наприклад, в Аушвіці, кажуть вони, то це місце є символом — символом народження Голокосту. Отже, і працювати з ним треба в символічному полі.

Проєкт поліцейського відділку в будинку, де народився Адольф Гітлер

Організатори пропонують створити тут контрсимвол — місце зустрічі для молодих людей, де вони зможуть говорити про історію, сьогодення й завтрашній день. Навіть будинок пропонують облаштувати символічно: перший поверх буде присвячено минулому, другий — теперішньому, а третій – майбутньому. Але поки все це лишається на рівні ідеї, влада готується відкривати поліцейський відділок і дискусія продовжується.

Як іще можна говорити про диктатора та чи можливо знаходити для цього неочікувані підходи в ХХI столітті? Читайте розмову про суперечливий фільм Тайки Вайтіті «Кролик Джоджо» і вирішуйте для себе, сміятися над ним або ні.