ПРО КОНКУРС

У 2021 році представники громади міста Мелітополя Запорізької області висловили намір встановити меморіал жертвам голодоморів в Україні. Для втілення задуму на професійному рівні Фонд збереження історико-культурної спадщини України ініціював закритий конкурс проєктів, який підтримала місцева влада. Партнером конкурсу стала платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво.

Такі глибокі суспільні травми, як голодомори 1921–1923, 1932–1933, 1946–1947 років, потребують актуальних підходів. Сьогодні в Україні тривають пошуки мови, зокрема художньої мови, якою можна говорити про історичні трагедії. Знайти доречні рішення допомагають сучасні комеморативні практики, що активно використовують засоби мистецтва.

Для втілення проєкту в Мелітополі фонд запросив експертну раду, до якої увійшли професіонали зі сфери мистецтва, комеморації та архітектури на чолі з мистецтвознавицею Лізаветою Герман. Члени ради провели попереднє дослідження та запросили до участі п’ятьох конкурсантів, які розробили пропозицію меморіалу з детально прописаною концепцією, візуалізацією, технічними вимогами і планом реалізації. У рамках конкурсу в художників з’явилася можливість чи не вперше розробити саме для громадського простору проєкти навколо такої складної й досі недостатньо опрацьованої у сфері сучасного мистецтва теми, як голодомори.

Восени 2021 року експертна рада обрала переможця. Ним став Даниїл Шуміхін — саме його об’єкт «Колона» рекомендовано до реалізації в Мелітополі. Відкриття меморіалу було заплановане на листопад 2022 року.

УЧАСНИКИ

Віталій Кохан

художник, який працює з медіа живопису, скульптури, графіки, інсталяцій, фотографії, відео та лендарту

Лія Достлєва та Андрій Достлєв

художники, дослідники, які працюють з темами травми, постпам’яті, суб’єктності та репрезентації вразливих груп

Павло Ковач

художник, куратор, учасник колективу «Відкрита група», який працює з темами реального та фіктивного життя, історій, персонажів

Ярема Малащук та Роман Хімей

дует, який працює в різних видах візуального мистецтва як режисери, художники та оператори-постановники

Даниїл Шуміхін

художник-скульптор, центральними темами творчості якого є пам’ять, переосмислення історичного минулого та інформації

ПРОЄКТ-ПЕРЕМОЖЕЦЬ

ПРОЄКТИ-УЧАСНИКИ

ЕКСПЕРТНЕ ЖУРІ

Лізавета Герман

кураторка, співзасновниця галереї The Naked Room

Ірина Мірошникова та Олексій Петров

засновники архітектурного бюро «Форма»

Катерина Семенюк

культурна менеджерка, кураторка Минуле / Майбутнє / Мистецтво

Назар Білик

художник-скульптор

ЕТАПИ КОНКУРСУ

червень–липень 2021

Розробка механіки конкурсу, формування списку учасників

Дослідницька поїздка митців і журі в Мелітополь, вивчення історії регіону, робота з командою Мелітопольського краєзнавчого музею

Воркшоп для учасників та експертів про практики комеморації на тему голодоморів та голоду в Україні та світі від кураторки проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво Оксани Довгополової

липень–вересень 2021

Робота учасників над проєктами

жовтень–листопад 2021

Робота експертного журі над пропозиціями учасників, визначення переможця, доопрацювання фінального проєкту

листопад 2021

Публічне обговорення всіх пропозицій та презентація фінального проєкту

МЕДІА ПРО НАС

МЕМОРІАЛ ГОЛОДОМОРУ ТА НОВА МОВА КОМЕМОРАЦІЇ: МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ КЕЙС

Лівий берег

Детальніше

КРОК ДО СПРАВЕДЛИВОСТІ: ВСТАНОВЛЕННЯ МЕМОРІАЛУ ЖЕРТВАМ ГОЛОДОМОРІВ В УКРАЇНІ

День

Детальніше

У МЕЛІТОПОЛІ ВІДБУВСЯ КОНКУРС НА СТВОРЕННЯ МЕМОРІАЛУ ЖЕРТВАМ ГОЛОДОМОРІВ В УКРАЇНІ

Радіо Культура

Детальніше

ПРО ОРГАНІЗАТОРА

Фонд збереження історико-культурної спадщини України — благодійна організація, яка займається розвитком і збереженням історико-культурної спадщини в місті Мелітополі та за його межами. Засновники фонду — Сергій Мінько та Володимир Шпільфогель. Влітку 2020 року за їхньої ініціативи в Мелітополі було створено Меморіал пам’яті жертв Голокосту в історичній частині міста та встановлено скульптуру знаного українського художника Олександра Дяченка.

ПАРТНЕР КОНКУРСУ

Минуле / Майбутнє / Мистецтво — платформа культури памʼяті, що реалізує дослідницькі та освітні проєкти, а також публічну програму для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.

МЕДІАПАРТНЕР

«Лівий берег» — незалежне суспільно-політичне інтернет-видання, засноване у 2009 році.