Якщо без іронії — можна не дивуватися, коли ми бачимо ті ж серп і молот на панках. Панки хочуть дати ляпас суспільній моралі. Це власне й демонструє маргінальність радянської символіки для умовно «західного світу». Вони і свастики на себе чіпляли — не тому що підтримували нацистську ідеологію.
Панкам не дивуємося, а дизайнерським червоним зіркам? На людину з радянським досвідом нападає гикавка при погляді на них. Гикавка буде однаковою за інтенсивністю як у тих, хто ностальгує, так і в ненависників радянського: у перших через обурення профанацією святого, у других через обурення використанням злочинних символів. Тому коли бачите обурену людину, спробуйте зрозуміти, чому ж вона обурена — це не так уже й очевидно.
Але повернімося до трендів. Журналіст Кярт Кельдер у своїй
статті зазначає популярність радянської символіки серед мілленіалів. Є дизайнери, які використовують у своїх колекціях зображення серпа і молота. Іноді це викликає скандали. Нагадаємо, наприклад, що в 2018 році латиноамериканська мережа магазинів Walmart заборонила продавати футболки з радянською символікою, на яких крім комуністичних гасел були також зображені Ленін і Сталін. А в 2017 під хвилю гострої критики потрапила Кім Кардаш'ян, яка з'явилася в худі із зображенням серпа і молота від бренду Vetements. Ну, Кардаш'ян не ходила в радянську школу, хай собі бавиться. Ми ж зараз про Одесу.