5 парків радянської скульптури, які варто відвідати
ЛЕНІН 2020: ЩО РОБИТИ З РАДЯНСЬКИМИ ПАМ'ЯТНИКАМИ

ЛЕНІН 2020: ЩО РОБИТИ З РАДЯНСЬКИМИ ПАМ'ЯТНИКАМИ

5 парків радянської скульптури, які варто відвідати
Що робити з Леніними в 2020 році? Можна знищити й викинути, але ж їх було багато у кожній області, місті, селі. Тоді можна звезти всіх в одне місце і влаштувати такий собі Ленінленд. Розповідаємо про п'ять «ленін-парків» у різних країнах — і в Україні теж!
Парк Мементо — Будапешт, Угорщина
Мабуть, найвідоміший музей радянської скульптури просто неба. Тут можна побачити пам'ятник Марксу й Енгельсу майже в стилі кубізму, величезні чоботи Сталіна, статую Бели Куна та інших місцевих комуністичних діячів. Доповнюють атмосферу радянські пісні угорською мовою, класичний автомобіль Trabant виробництва НДР і телефонна будка, з якої можна «подзвонити» Леніну, Брежнєву, Хрущову чи Горбачову. І вони навіть щось скажуть вам у відповідь.
Парк Ґрутас — Друскінінкай, Литва
Дерев'яні доріжки, сторожові вежі, паркани з колючим дротом — цей парк створено, щоб нагадувати про атмосферу таборів ГУЛАГу. В колекції є традиційні пам'ятники вождів і партійних діячів, плакати з пропагандистським мистецтвом, військова техніка тих часів і окрема експозиція вузькоколійки. А ще кав'ярня, зоопарк і атракціони для дітей, і все це на площі 30 футбольних полів. Парк викликає суперечки ще з часів відкриття у 2001 році, а деякі надто радикальні ідеї так і не були реалізовані: наприклад, гулагівський поїзд, який мав би перевозити відвідувачів.
Фрумушика-Нова — Одеська область, Україна
Музей пам'ятників соцреалізму — лише частина етно-комплексу «Фрумушика-Нова», але частина вагома. Тут є алея Ленінів, радянські робітниці, Троцький, Горький, багато погрудь, барельєфів і навіть кілька літаків — усього вже 130 експонатів, більшість із яких засновник Олександр Паларієв зібрав ще до початку декомунізації. Увесь комплекс — спроба відродити пам'ять про знищене після Другої світової війни молдавське село з його традиційними хатами, вівчарством і виноробством і землеробством. Спроба вдалася, щороку Фрумушику відвідують тисячі туристів, незважаючи навіть на складну дорогу.
Музей партизанської слави «Спадщанський ліс» — Путивль, Україна
У державному заповіднику на Сумщині ви знайдете саме те, що очікуєте: зібрання артефактів з історії українського партизанського руху і особисті речі Семена Ковпака та інших діячів часів Другої світової. Але окрема експозиція просто неба — Парк радянського періоду. Кого тут тільки немає: Ленін, Сталін, Маркс, Котовський, Щорс, Чапаєв, Кіров, солдат і матір, піонери та піонерки, Маяковський і Гагарін. Таке сусідство — цікавий приклад парку, в якому «офіційні» тирани опиняються поряд з діячами культури за ознакою часу.
Алея пам'ятників радянського періоду — Усть-Каменогорськ, Казахстан
Знаєте цю історію? В одному казахському місті зробили «Ленін-парк» — звезли різні радянські пам'ятники та поставили їх вздовж алеї. Коли ремонтували центральний постамент, хтось залишив напис на свіжому цементі: «Боги». Це жарт чи захоплення? Точно відомо лише те, що це сталося в Усть-Каменогорську, де протягом ХХ століття в місцевих жителів були складні стосунки з СРСР.