Як і в Україні, 1932–1933 роки в Казахстані були позначені трагедією. Ашаршилик — так звучить великий голод казахською мовою. Насильницький перехід від кочівництва до осілості, колективізація і сталінські репресії забрали життя 1,5 мільйона казахів, а сотні тисяч змушені були покинути домівки в пошуках кращої долі.
Художниця Сауле Сулейменова звертається до цієї та інших темних сторінок історії Казахстану в проєкті
«Залишкова пам'ять». В основу лягли архівні фотографії. Робота «Ашаршилик / голод, 1932 рік» стала однією з перших у серії: люди, увішані клунками, йдуть стомлені, щоб врятуватися від голоду. «Це відома дорога, якою люди йшли в Китай і Афганістан, і вона вся була всіяна тілами, — розповіла у розмові з
Минуле / Майбутнє / Мистецтво мисткиня. — Я шукала правильний настрій для роботи з цією темою: не гнів, не злість, не образу… Навіть біль може бути очищувальним і красивим. Я шукала баланс».
Знайти його допомогла техніка «целофанового живопису», яка вже стала візитною карткою художниці. Проєкт складається з картин-колажів, виконаних із різнокольорових пакетів на сірій плівці з полієтилену вторинної переробки. «Залишкова пам'ять — це та, яку ми старанно ховаємо, а я витягаю її», — пояснює Сулейменова.